Odpadnięcie pępowiny
Pępowina przecięta po urodzeniu )- zamknięta klamerką lub zawiązana tasiemką – wysycha bardzo szybko. W momencie urodzenia kolor jej jest białoniebieskawy – gdy wysycha czernieje, aż w końcu staje się zupełnie sztywna i czarna. Proces wysychania jest bardzo szybki, kilkudziesięciogodzinny. Odpadnięcie pępowiny zajmuje około 10-14 dni. Pozostaje po niej świeża ziarnina w jej pierścieniu, czyli tzw. pępek.
Należy, zwłaszcza w okresie oddzielania się kikuta zaschniętej pępowiny jak i tuż po jego odpadnięciu, wysuszać go barwnikami organicznymi (np. gencjaną) lub spirytusem. Jak już wspomniano, do tego celu najlepiej używać gotowych, wyjałowionych gazików nasączonych spirytusem izopropylowym, które są łatwo dostępne w handlu lub zwykłym spirytusem rektyfikowanym. Utrzymywanie ww. sposobem czystości jest konieczne. Bardzo też dobrze jest często pozostawiać brzuszek odkryty, co przyśpiesza wysychanie. Najlepiej to zrobić poprzez podwinięcie koszulki i kaftanika i zawinięcie dziecka tuż nad pępowiną, jak pasem, dodatkową pieluszką.
W ten sposób między kaftanikiem a pieluszkami zabezpieczającymi pupkę utworzy się przerwa do „wietrzenia” pępka. Na tym etapie, pępek często nieco wystaje ponad skórę. Czasami, w dalszych tygodniach, wytwarza się w miejscu odpadniętej pępowiny niewielka przepuklina. Nie jest ona objawem niepokojącym. Zwykle cofa się po kilku miesiącach, gdy dziecko zaczyna ćwiczyć mięśnie brzucha i siada.