Jak kąpać dziecko ?
Zanim noworodek oswoi się z wodą, minie kilka tygodni. Na razie cała ta sytuacja budzi przede wszystkim jego niepokój – tym większy, im bardziej spięci są rodzice. Najwygodniej kąpać dziecko wieczorem, bo po kąpieli ma ono swój najdłuższy sen w ciągu doby. Nie kąpiemy dziecka bezpośrednio po jedzeniu, ale również nie wtedy gdy jest głodne. Kąpiel to nie tylko toaleta, ale także sposobność do wspólnej zabawy rodziców z maluchem. Warto wprowadzić zwyczaj, że codzienna wieczorna kąpiel jest domeną taty. Nie martw się, gdy podczas pierwszych kąpieli dziecko napina się i płacze. Jego krzyk nie jest spowodowany Twoją niezręcznością czy lękiem przed wodą. Noworodek musi się dopiero przyzwyczaić do silnych bodźców: chłodu, gdy jest mokry, dotyku wrażliwych okolic ciała, częstych zmian położenia. Niemowlę zwykle rozluźnia się w wodzie, radośnie wymachuje rączkami i nóżkami, zwłaszcza wtedy, gdy po wysuszeniu pozwolisz mu poleżeć chwilę bez ubranka. Wszystkie przybory potrzebne do kąpieli musimy mieć w zasięgu ręki, nigdy nie zostawiaj dziecka samego na stoliku do przewijania.
Kąpiąc dziecko wykonujemy następujące czynności:
- Temperaturę w pokoju doprowadzamy do około 23°C
- Przygotowujemy wanienkę z wodą o temperaturze około 37°C (czyli niewiele wyższą od temperatury ciała dziecka) i rozkładamy na jej dnie pieluszkę. Do czasu odpadnięcia pępowiny i wygojenia się pępka trzeba go chronić przed zamoczeniem. Potrzebna będzie miseczka z ciepłą, przegotowana wodą oraz waciki do umycia twarzy, mydełko i oliwka.
- Czysta buzia. Oczy przemywamy każde osobnym wacikiem zamoczonym w wodzie z miseczki od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Kolejnym wacikiem myjemy całą buzię, następnie oczyszczamy przewody nosowe i uszne.
- Mycie. Rozebrane do naga dziecko, namydlamy na ręczniku szczególnie we wszystkichnaturalnych zagięciach skóry. Następnie przytrzymując główkę na swoim lewym przedramieniu, trzymamy je lewą dłonią w dole pachowym a prawą dłonią podtrzymując pośladki. Taktrzymane, namydlone dziecko przekładamy do wanienki, prawą dłonią spłukujemy dokładnie i na koniec myjemy główkę dziecka. Opłukane dziecko przenosimy na stolik, owijamy w suchy ręcznik i delikatnie osuszamy. Po osuszeniu szyjkę, paszki, pachwiny i pośladki smarujemy oliwką.
- Ranę pępkową, początkowo z kikutem pępowiny należy odkażać po kąpieli oraz kilka razy dziennie patyczkiem nasączonym 70% spirytusem.
- Pielęgnacja główki . W pierwszych tygodniach życia włoski dziecka nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Wystarczy umycie mydłem, tak jak reszty ciała. Wyszczotkuj główkę dziecka szczoteczką do włosów przeczesując w różne strony. Niekiedy na główce pojawia się żółtawa, błyszcząca łuska (tzw. ciemieniucha). Jest to wydzielina gruczołów łojowych głowy. Nie należy się nią niepokoić. To problem wyłącznie kosmetyczny. Aby ją usunąć, miejsca, w których się pojawiła, należy przez kilka dni natłuszczać oliwką i po umyciu główki sczesywać ciemieniuchę miękką szczoteczką lub specjalnym grzebykiem do ciemieniuchy.
- Obcinanie paznokci wykonujemy w zależności od potrzeby (wystarczy 1 raz w tygodniu). Najwygodniej robić to w czasie snu dziecka, przy pomocy specjalnych nożyczek zdezynfekowanych spirytusem. Paznokcie u rąk obetnij półokrągło, a u nóg prosto.
- Ubieranie . Po zakończeniu powyższych czynności pielęgnacyjnych ubierz dziecko w świeżą pieluszkę i wcześniej przygotowaną bieliznę, owiń w kocyk, nakarm i połóż spać.